Vüqar Qurbanovun sevimli kadrı təşvişdə...
2021-ci ilin 13 sentyabr tarixindən etibarən TƏBİB-in İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini icra edən Vüqar Qurbanovun özü və yüksək vəzifələrə təyin etdiyi kadrlarının “özfəaliyyəti” ilə bağlı mediada silsilə yazılar dərc edilirdi... Bu yazılarda səhiyyə xidmətinin yararsızlığından tutmuş, formaca müxtəlif korrupsiya əməlləri ictimailəşirdi. Və bu məlumatlar da, heç zaman təkzib edilmirdi. Nəhayət, bu günlərdə indiyədək tirajlanan məlumatların nəticəsi müşahidə olunur...
Vüqar Qurbanovun kadrları demişkən...Bu istiqamətdə Yenixeber.org-a daxil olan məlumata görə, TƏBİB-in sabiq “şef”inin sevimli kadrlarından sayılan Abşeron Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının hazırkı direktoru Səkinə Sadıxovanın başı üzərində “qara buludlar dolanır”. Vüqar Qurbanovun başına gələnlərdən sonra Səkinə xanımın dərin sarsıntı keçirdiyi, psixoloji gərginlik səbəbindən de-fakto idarəçilikdən kənarda qaldığı bildirilir...
Bəs xanım direktorun təşvişinə səbəb nədir? Bu haqda bir az sonra.
Xatırladaq ki, Səkinə Sadıxova 23 noyabr 2019-cu ildə Sumqayıt şəhər Səhiyyə Şöbəsinə müdir təyin edilib. Bundan əvvəl isə Sumqayıt şəhər Səhiyyə Şöbəsində müdir müavini olub. Daha sonra “Sumqayıt Tibb Mərkəzi”nin direktoru postunu tutub. 30 dekabr 2023-cü ildə bu vəzifədən kənarlaşdırılıb. Vüqar Qurbanov Səkinə xanıma xüsusi sayqı nümayiş etdirərək, 9 fevral 2024-cü ildə onu özünə müşavir gətirir. 27 dekabr 2024-cü ildə isə xanım Sadıxova yeni vəzifəyə- Abşeron Rayon Mərkəzi Xəstəxanasının direktoru kürsüsünə sahiblənə bilir.
***
Hər şey 23 noyabr 2019-cu ildən-Səkinə Sadıxova Sumqayıt şəhər Səhiyyə Şöbəsinə müdir təyin edildiyi gündən başlayır. Ölkənin üçüncü böyük şəhərinin səhiyyəsinə rəhbərlik edən xanımın adı müxtəlif qanunazidd əməllərdə hallanmağa başlayır.
Şəhər əhalisi Səkinə Sadıxovanın sələfinin“ölənlərinə rəhmət oxumalı olur”. Səhiyyə xidmətində nizamsızlıq, tibbi personalın addımbaşı özbaşınalığı, tibbi avadanlıq və ləvazimatların təminatında, təmir-abadlıq işlərində korrupsiya ittihamları Səkinə xanımın adı ilə qoşa çəkilir, eyni yazılır.Təbii ki, böyük himayədarının sayəsində...
Artıq“Sumqayıt Tibb Mərkəzi”nin direktoru olan bu xanımla bağlı durum o dərəcəyə çatır ki, onun barəsində Cinayət Məcəlləsinin aşağıdakı maddələri ilə cinayət işi başlanır: